فضای سبز شهری در اهر

فضای سبز شهری در اهر

در شماره 201نشریه گویا  ، به نقل از روزنامه ایران گزارشی با عنوان (( ارسباران شاهزاده سبز پوش ایران))منتشر گردید . در این گزارش زیبائیهای ارسباران به ویژه جنگل های دلفریب این منطقه مورد بررسی قرار گرفته است . مطمئنا  زیبایی طبیعت خدادادی منطقه ارسباران بر هیچ کسی پوشیده نیست ، سرسبزی که شاید در هیچ نقطه ای از کشور با این آب و هوای مطبوع و دلپذیر یافت نخواهد شد. در مقالات و نوشته های مختلف از زیست گاه های طبیعی و حیوانات نادر و بعضا در حال انقراض آن و لزوم حفاظت از آنها صحبت گردیده که جای بسی تشکر و قدردانی دارد اما آیا تا کنون اندیشیده ایم که مرکز این منطقه یعنی شهر اهر به لحاظ فضای سبز  در حد و اندازه نام منطقه می باشد یا خیر . مطمئنا  اهمیت فضای سبز شهری به لحاظ زیبایی شهر و نیز  تاثیری که بر روح و جسم شهروندان  دارد  بر کسی پوشیده نیست . به طور استاندارد سرانه فضای سبز یا همان فضای شادی و سلامتی برای هر نفر در دنیا 32  و حد اقل آن 12 متر مربع می باشد  آیا درشهر ما ، شهر اهر ، مرکز منطقه ارسباران این حد اقل نیز رعایت شده یا خیر  ؟ شهری که به طور بی رویه ای در حال گسترش بوده  و ساخت و ساز های اکثرا به صورت آپارتمانی ، آن هم در کوچه های تنگ و باریک  که چهره شهر را بیش از پیش چشم آزار تر و سرد تر نموده است .آیا کاشت تعدادی بوته گل در مراکزو میادین شهر به معنای ایجاد فضای سبز  می باشد. آیا نگاهی به خیابانها و مناطق حاشیه شهر  انداخته ایم که در سال های اخیر کدام فضای سبز در آنها ایجاد شده است ؟در احداث شهرک صنعتی یا پارک های بازی ، آیا در خصوص ایجاد فضای سبز اقدامی صورت گرفته است؟در بسیاری از محلات و کوچه ها فضایی از طرف شهرداری به عنوان فضای سبز در نظر گرفته شده است  ، ولی آیا اقدامی عملی در این باره صورت پذیرفته یا خیر ؟ آیا وظیفه شهرداری در قبال شهر و شهروندان فقط صدور مجوز های ساخت  ، جمع آوری زباله و ریختن آسفالت در معابر می باشد  ؟ آیا وظیفه شهرداری تنها حفظ فضای  سبز موجود  باقی مانده از دهه های گذشته می باشد که البته این اقدام نیز صورت نپذیرفته و در سال های اخیر نه تنها شاهد پیشرفت فضای سبز شهر نبوده ایم بلکه پسرفت آن نیز  به راحتی قابل احساس است  و  این امر در شان شهری مانند اهر نمی باشد.در بین افرادی که در دور ه اخیربه عنوان شورای شهر  انتخاب شده اند افرادی هستند که  دانش آموخته این رشته اند و امید واریم به دور از  مسائل حاشیه ای   و با پرهیز از  قرار گرفتن  در زیر بیرق افراد غیر مسئول که  عملکرد نامطلوب آنها در حیطه کاری شان  در سال های اخیر بر کسی پوشیده نیست  ،نگاه دلسوزانه به وضعیت فضای سبز شهری داشته باشند ، تا شاهد انقراض فضای سبز شهری همانند پلنگ ارسباران نباشیم، امری که با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و نوع کار نیازی به هزینه های گزاف و بالا نخواهد داشت   هزینه گزافی که در سالهای گذشته صرف  خرید و نصب  درخت های تزئینی ، مصنوعی قرمز و آبی و .. در سطح شهر گردیده بود  و هم اکنون  نیز لاشه تعدادی از آنها در بعضی میادین قابل رویت است  .

در این مقوله  مطمئنا خود ما شهروندان نیز کوتاهی نموده و چنانچه باید و شاید حرکتی شایسته در این راستا   نداشته ایم ، اقدامی که در توان هر شهر وندی می باشد، کاشتن نهالی در جلو منزل  یا محل کار ، آب دادن به درخت یا نهالی که در محوطه محل و کار و زندگی ما بوده و احیانا آبیاری آن توسط مسئولین  ذیربط انجام نگرفته است  و ...

اقدامات فرهنگی  در راستای آگاه سازی و تشویق شهروندان  ، برای ترویج و گسترش  فضای سبز از دیگر اقداماتی است که می تواند  از طرف شهردار و شورای شهر با همکاری و هماهنگی سایر نهاد های مرتبط  صورت پذیرد مشروط بر اینکه هم این اقدامات صوری و در حد رفع تکلیف  نبوده و منجر به اقدامات عملی گردد.زیرا که  اهر شایسته بهترین هاست . رحمت خدا بر عارف قراداغ ، عارف نباتی که می گوید:   

ای خوشا خاک قراداغ که خلد آئین است          بوسه گاه ملک و مهبط حورالعین است

عرش با آن عظمت سجده کند بر خاکش           زانکه آرامگه شیخ شهاب الدین است

 

مصطفی عزیزی  -  چاپ شده در نشریه شماره 212 گویا

/ 2 نظر / 27 بازدید
ali

goooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooood

abi

ok