هوش هیجانی

وجود بهداشت روانی در هر خانواده ای منجر به بهبود کلیه عملکردهای عاطفی، شناختی و رفتاری افراد خانواده می شود و آن ها را به بالاترین سطح ارتقا می دهد به طوری که افراد از توانایی های ذاتی خود درحد کمال استفاده می نمایند و یک حالت سازگاری خوب، احساس بهزیستی و نگرش مثبت به زندگی و دیگران را ایجاد می کند.

هوش هیجانی یکی از مولفه های بهداشتی روانی است که در زمینه توانمندسازی خانواده ها نقش موثری دارد و منظور از هوش هیجانی توانایی مهار کردن تمایلات عاطفی و هیجانی خود، درک خصوصی ترین احساسات دیگران، رفتار آرام و سنجیده در روابط انسانی با دیگران، خویشتن داری، شور، اشتیاق و پشتکار است.

مفهوم «هوش هیجانی» توسط سالوی و مایر در سال ۱۹۹۰ به این صورت تعریف شده است: توانایی کنترل احساسات و هیجانات خود و دیگران، تشخیص و تفاوت قایل شدن بین آن ها و به کارگیری این اطلاعات برای راهنمایی و هدایت افکار و فعالیت های خود.

● سالوی در این ارتباط پنچ توانایی ویژه دیگر را بیان کرده است:

ـ شناخت عواطف شخصی: خودآگاهی تشخیص هر احساس به همان صورتی که بروز می کند.

ـ به کاربردن درست هیجان ها: قدرت تنظیم احساسات خود، دور کردن احساسات منفی از خود و ابراز به موقع احساسات

ـ برانگیختن خود: برای برانگیختن خود و تسلط بر نفس لازم است سکان رهبری هیجانات را به دست گرفت. خویشتن داری عاطفی و به تاخیر انداختن نیازهای عاطفی زیر بنای تحقق هر پیشرفتی است.

ـ شناخت عواطف دیگران: توانایی شناخت عواطف دیگران و همدلی با آن ها یعنی درک و توجه بیشتر به عواطف دیگران از مواردی است که انسان را در روابط بین فردی خود موفق تر می سازد.

ـ حفظ ارتباطات: هنر برقراری ارتباط با دیگران و مهارت کنترل عواطف دیگران نیز مهارت هایی است که محبوبیت، رهبری و اثربخشی بین فردی را تقویت می کنند.

افرادی که دارای هوش هیجانی هستند هنر مراوده با مردم و مهارت کنترل و اداره احساسات دیگران را دارا هستند. این مهارت ها محبوبیت، قوه رهبری و نفوذ شخصی را تقویت می کند و فرد را در هر گونه فعالیت اجتماعی و ارتباط صمیمانه با دیگران موفق می نماید. چنین افرادی با شناخت و بصیرت درونی که نسبت به تمایلات عاطفی خود و دیگران دارند بهترین عملکرد را در موقعیت های مختلف زندگی بروز می دهند.

هوش هیجانی آگاهی از احساس و استفاده از آن برای اتخاذ تصمیم های مناسب در زندگی و توانایی تحمل ضربه های روحی و مهار آشفتگی های روانی است و اعتماد به نفس و کنترل درونی افراد را افزایش می دهد. بنابراین آن ها را در مقابل مشکلات خانوادگی و اجتماعی، جرم و جنایت، اختلالات روانی، وقایع ناگهانی و ... ایمن می سازد و در نتیجه خانواده ای سالم و مستحکم و متعاقب آن جامعه ای سرشار از آرامش و امنیت را به ارمغان می آورد.

پژوهش ها نشان می دهد هوش هیجانی بر بهداشت روانی افراد تاثیر مثبت دارد و راهبرد موثری در جهت توانمندسازی خانواده ها می باشد.نکته مهم و قابل توجه این است که هوش هیجانی به هنگام تولد تثبیت شده نیست و می توان با آموزش های لازم و پرورش خودآگاهی، هوش هیجانی را در افراد پرورش داد و استحکام بخشید. بنابراین با آموزش شیوه های پرورش هوش هیجانی به گروه های خانواده (به خصوص والدین) می توان به بهداشت روانی خانواده و در نتیجه افزایش سطح سلامت روانی جامعه کمک شایانی نمود.

/ 2 نظر / 26 بازدید
علی

می توانید مطالب بهتری را وارد نمایید

علی

خوبه